Private Tutoring

Private session

$40/hour

Need a little help or a refresher with a concept? Have an upcoming test and need some help? A single session may be best for you.


Bulk rate

$35/hour

The more you buy, the more you save! Save big when you purchase 8 or more sessions. It’s basically a free tutoring session for every 8 you purchase.


Group rate (per person)

$30/Hour

 

Share your session with a friend, sibling, or classmate and you each save money.


FLEX Tutoring

Monthly

$150/month

 

No need to schedule ahead - just show up at any time and stay for an hour. This is perfect for those families who need flexibility! Our FLEX Tutor helps you with your math work in a small group setting. With this option, each session can be as little as $8.75/hour!

Single session

$22/hour

 

We are all about flexibility. No need to pay a monthly fee if you only need a few help sessions. You can purchase a single session or several sessions in advance and use them when needed.


Archery Lesson

Private Lesson

$35/hour

 

Want to learn how to shoot a bow and arrow? Need help getting ready for archery team tryouts or a competition? This is a perfect opportunity to learn one of the fastest growing activities in schools.


Bulk Rate

$30/hour

 

Receive a discount when you purchase 8 or more sessions. It’s basically a free archery lesson for every 8 you purchase.


Specials

Refer a friend

$5

 

Receive a $5 credit on your account for every person you refer. Just think about how many free tutoring sessions you can rack up!


SAT Prep

First session

$65

 

SAT/ACT Prep will include the following:

$65 for a practice SAT/ACT test with baseline scores, 1 hour of private tutoring on verbal or math, and 1 test prep booklet with 5 tests and over 1,500 practice problems for the student to keep and bring with them for tutoring.

Private session

$40/hour

 

Each session after the baseline test and 1 hour one on one will be a private one on one session geared to improve the needs of the student. The goal would be to improve both the Math and Verbal scores.

Bulk rate

$35/hour